Dom sv. Faustíny – centrum pre deti a rodiny – Svidník

zariadenie pre závislé ženy

Dom sv. Faustíny funguje od roku 2011 ako domov na polceste pre ženy v núdzi. Od 1. januára sa však zariadenie GKCH Prešov mení a prijíma ženy závislé od alkoholu a iných psychoaktívnych látok, ktoré sa vracajú z liečenia. Nové centrum pre deti a rodiny s resocializačným programom má byť pre tieto ženy chráneným prostredím, v ktorom budú pokračovať v procese liečby a učiť sa žiť s abstinenciou. Klientky prijímame na základe ich dobrovoľného rozhodnutia, po zvládnutí liečby a odporúčaní lekára. Resocializačný proces je rozdelený do 5 fáz s dĺžkou trvania podľa individuálneho napredovania klientky. Program je nastavený tak, aby si klientky opätovne osvojili samostatné a zodpovedné rozhodovanie, pracovné zručnosti, osobne napredovali, a tiež vytvárame podmienky na možnosti štúdia. Zariadenie sídli v centre okresného mesta Svidník v zástavbe rodinných domov.

Vo Svidníku poskytujeme aj špecializované sociálne poradenstvo v rámci Sociálneho centra Svidník, ktoré sa nachádza v priestoroch autobusovej stanice. Okrem kancelárie pre špecializované sociálne poradenstvo máme aj sklad materiálnej pomoci.

Dom sv. Faustíny je chráneným prostredím pre ženy závislé od alkoholu a iných psychoaktívnych látok, ktoré sa vracajú z liečenia. Tu pokračujú v procese liečby a učia sa žiť s abstinenciou. V rámci nácviku pracovných zručností majú možnosť venovať sa aj šitiu rôznych výrobkov. Ženám spomedzi nich určite padne do oka praktická kabelka na plece vhodná na bežné nosenie. Deti poteší veselý a mäkučký textilný anjelik Emilka alebo bodkovaný macík Tedy. Vyšívané srdiečko s personalizovaným textom zase urobí radosť blízkej osobe. Milým darčekom môže byť aj hudobno-slovné CD v rusínskom jazyku „Ježišu, dôverujeme Ti“ od dievčenského speváckeho zboru Faustínky. Výnimočné hlasy prijímateliek a zamestnankýň Domu sv. Faustíny, v tom čase domova na polceste, sa spojili do krásnych piesní a v roku 2019 sa pretavili do historicky prvého CD, ktoré charita vydala.